VII Kz 279/17 - postanowienie z uzasadnieniem Sąd Okręgowy w Częstochowie z 2017-08-17

Sygn. akt VII Kz 279/17

POSTANOWIENIE

Dnia 17 sierpnia 2017 roku

Sąd Okręgowy w Częstochowie VII Wydział Karny Odwoławczy w składzie:

Przewodniczący: SSO Danuta Józefowska

Protokolant: st. sek. sądowy Kamila Pawłowska

przy udziale Prokuratora Prokuratury Okręgowej w Częstochowie S. R.

po rozpoznaniu sprawy A. A.

c. A. i K. z domu R., ur. (...) w K.

skazanej za czyn z art. 286 § 1 k.k. i inne

na skutek zażalenia wniesionego dnia 24 maja 2017 roku przez oskarżyciela publicznego - Prokuratora

na postanowienie Sądu Rejonowego w Zawierciu z dnia 11 maja 2017 roku wydane w sprawie o sygn. akt II K 555/16

w przedmiocie orzeczenia o dowodach rzeczowych

na podstawie art. 437 § 2 k.p.k.

postanawia

zmienić zaskarżone postanowienie w ten sposób, że na podstawie art. 44 § 1 i 2 k.k. orzec przepadek wskazanych w postanowieniu Sądu Rejonowego w Zawierciu z dnia 11 maja 2017 roku wydanego w sprawie o sygn. akt II K 555/16 dowodów rzeczowych na rzecz Skarbu Państwa i pozostawienie ich w aktach sprawy.

UZASADNIENIE

Sąd Rejonowy w Zawierciu postanowieniem z dnia 11 maja 2017 roku wydanym w sprawie o sygn. akt II K 555/16:

1.  na podstawie art. 420 § 1 k.p.k. w zw. z art. 230 § 2 k.p.k. nakazał zwrócić (...) Bank (...) S.A. w W. (po uprzednim sporządzeniu kopii) dowody rzeczowe w postaci:

- oryginału umowy rachunku oszczędnościowo rozliczeniowego S., usług bankowości elektronicznej oraz karty debetowej (bez (...)) – zawartej na k. 197, 198-199,

- oryginału umowy o prowadzenie rachunków oszczędnościowych oraz świadczenie usług bankowości elektronicznej (...) zawartej na k. 200-201,

- oryginału wniosku o udzielenie pożyczki gotówkowej - zawartego na k. 202-204,

- oryginału zaświadczenia o zatrudnieniu i wysokości uzyskiwanych dochodów zawartego na - k. 205,

- oryginału umowy pożyczki z pakietem ubezpieczeniowym – zawartej na k. 206 – 207,

- oryginału deklaracji zgody na objecie grupowym ubezpieczeniem na życie zawartej na k. 208 - 209,

- oryginału harmonogramu spłat – zawartego na k. 210 – 211,

- oryginału oświadczenia – zawartego na k. 212,

- kserokopii dowodu osobistego i dyplomu ukończenia studiów wyższych zawartej na k. 213

opisanych szczegółowo w wykazie dowodów rzeczowych nr 1/30/10 pod poz. 1, 2, 3,4,5,6,7,8 na k. 341 akt sprawy,

2.  na podstawie art. 420 § 1 k.p.k. w zw. z art. 230 § 2 k.p.k. nakazał zwrócić (...) Bank S.A. w W. (po uprzednim sporządzeniu kopii) dowody rzeczowe w postaci:

- oryginału umowy rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowego wraz z i usługami dodatkowymi nr (...) (...) – zawartej na k. 219-224,

- oryginału potwierdzenia udostępnienia usługi internetowe j- zawartej na k. 225,

- oryginału karty wzorów podpisów – zawartej na k. 226,

- oryginału karty informacyjnej klienta - zawartej na k. 227,

- kserokopii dowodu osobistego – zawartej na k. 228,

- oryginału wydruku potwierdzającego weryfikację dokumentu w bazie dokumentów zastrzeżonych – zawartej na k. 229,

3.  na podstawie art. 420 § 1 k.p.k. w zw. z art. 230 § 2 k.p.k. nakazał zwrócić (...) Bank S.A. we W. (po uprzednim sporządzeniu kopii) dowody rzeczowe w postaci:

- oryginału umowy kredytu nr (...) (...) – zawartej na k. 252-253,

- oryginału wniosku kredytowego – zawartego na k. 254 ,

- oryginału zaświadczenia o zarobkach- zawartego na k. 255,

- oryginału umowy kredytu nr (...) (...) – zawartej na k. 256 – 257,

- oryginału wniosku kredytowego - zawartego na k. 258

- oryginału zaświadczenia o zarobkach – zawartego na k. 259

opisanych szczegółowo w wykazie dowodów rzeczowych nr 1/30/10 pod poz. 15,16,17,18,19,20, na k. 342 akt sprawy

4.  na podstawie art. 420 § 1 k.p.k. w zw. z art. 230 § 2 k.p.k. nakazał zwrócić (...) Bank S.A. we W. (po uprzednim sporządzeniu kopii) dowody rzeczowe w postaci:

- oryginału umowy o prowadzenie konta dla osób fizycznych nr (...) zawartej na k. 282,283,

- oryginału karty wzoru podpisu – zawartej na k. 284

opisanych szczegółowo w wykazie dowodów rzeczowych nr 1/30/10 pod poz. 23 i 24 na k. 343 akt sprawy

5.  na podstawie art. 420 § 1 k.p.k. w zw. z art. 230 § 2 k.p.k. nakazał zwrócić Bankowi (...) oddział operacyjny w Z. (po uprzednim sporządzeniu kopii) dowody rzeczowe w postaci:

- oryginału umowy nr (...) – zawartej na k. 287-288,

- oświadczenia z dnia 2.01.2008r. – zawartego na k. 289

Zażalenie na powyższe postanowienie wniósł oskarżyciel publiczny – Prokurator zaskarżając go w całości i zarzucając mu obrazę przepisów prawa materialnego, a to art. 44 § l i 2 k.k. poprzez jego niestosowanie i wydanie orzeczenia w przedmiocie dowodów rzeczowych w oparciu o przepis art. 230 § 2 k.p.k., podczas gdy analiza zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego wskazuje, iż dokumentacja bankowa znajdująca się w aktach sprawy stanowi przedmioty pochodzące bezpośrednio z przestępstwa jak również przedmioty które służyły do popełnienia przestępstwa (oryginały zaświadczenia o zarobkach, kserokopie dowodu osobistego i dyplomu ukończenia studiów wyższych), albowiem jest ona związana z udzielaniem kredytów osobie posługującej się danymi M. N., tj. skazanej A. A., w związku z czym zasadnym jest orzeczenie przepadku tych dowodów rzeczowych na podstawie wskazanego wyżej przepisu.

W konsekwencji skarżący wniósł o zmianę powyższego orzeczenia poprzez orzeczenie przepadku dowodów rzeczowych zgodnie z dyspozycją art. 44 § l i 2 k.k. poprzez pozostawienie ich w aktach sprawy.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje.

Wniesione przez oskarżyciela publicznego – Prokuratora zażalenie zasługiwało na uwzględnienie.

Zgodzić należy się z poglądem apelującego, iż Sąd I instancji ferując zaskarżone postanowienie dopuścił się obrazy prawa materialnego, stosując niewłaściwie w kwestii dowodów rzeczowych przepisy.

Zgodnie z treścią przepisu art. 44 § 1 k.k. Sąd orzeka przepadek przedmiotów pochodzących bezpośrednio z przestępstwa, zgodnie zaś z § 2 tegoż przepisu Sąd może orzec, a w wypadkach wskazanych w ustawie orzeka przepadek przedmiotów, które służyły lub były przeznaczone do popełnienia przestępstwa. Dla zastosowania tego przepisu zasadniczym jest zatem ustalenie czy dana rzecz, której przepadek Sąd rozważa, rzeczywiście „pochodzi z przestępstwa” będącego przedmiotem osądu lub „służyła do jego popełnienia”. Przy czym przedmiotem służącym do popełnienia czynu zabronionego jest przedmiot z którego fizykalno - motorycznych funkcji wynika, że bez jego zastosowania zrealizowanie w określonych warunkach znamion przestępstwa, przy uwzględnieniu praw przeciętnej przyczynowości przyrodniczej oraz praktyki społecznej, byłoby bądź niemożliwe, bądź też w tak zasadniczy sposób utrudnione, że praktyczna możliwość ich realizacji byłaby mało prawdopodobna. Zgodnie z definicją słownikową "służyć" oznacza być "używanym, przydatnym do czegoś".

Odnosząc powyższe uwagi do okoliczności niniejszej sprawy wskazać należy, iż nie ulega żadnej wątpliwości, że zabezpieczona w toku postępowania karnego prowadzonego przeciwko A. A. dokumentacja bankowa stanowi przedmioty pochodzące bezpośrednio z przestępstwa, zaś dokumentacja w postaci oryginałów zaświadczeń o zatrudnieniu i zarobkach oraz kserokopie dowodu osobistego i dyplomu ukończenia studiów wyższych posłużyły A. A. do jego popełnienia. Z pewnością bowiem ułatwiły one oraz umożliwiły popełnienie przestępstwa w postaci w jakiej zostało ono A. A. przypisane.

Pokrzywdzona M. N. nie podejmowała ze swej strony żadnych czynności związanych z uzyskaniem kredytów. Podpisy M. N. zostały w przedmiotowej dokumentacji bankowej podrobione przez A. A., która to starając się o kredyty w różnych bankach posługiwała się dowodem osobistym M. N. oraz zaświadczeniem o zatrudnieniu i zarobkach wystawionym na nazwisko M. N..

W świetle powyższego nie sposób zatem nie zgodzić się z poglądem oskarżyciela publicznego, iż Sąd Rejonowy winien był w takiej sytuacji orzec przepadek dowodów rzeczowych na podstawie przepisu art. 44 § 1 i 2 k.k.

Mając powyższe na względzie należało zmienić zaskarżone postanowienie w ten sposób, że na podstawie przepisu art. 44 § 1 i 2 k.k. orzec przepadek wskazanych w postanowieniu Sądu Rejonowego w Zawierciu z dnia 11 maja 2017 roku wydanego w sprawie o sygn. akt II K 555/16 dowodów rzeczowych na rzecz Skarbu Państwa i pozostawienie ich w aktach sprawy.

Podstawę prawną orzeczenia Sądu Okręgowego stanowił przepis art. 437 § 2 k.p.k.

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Danuta Kula
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Częstochowie
Osoba, która wytworzyła informację:  Danuta Józefowska
Data wytworzenia informacji: